ورق پلکسی گلاس چیست؟

ورق پلکسی گلاس

پلکسی گلاس یک ورق پلاستیک نسبتا خشک ولی تا حدی انعطاف پذیر است و به صورت شیت (ورقه ای) در ابعاد 122در 183 سانتی متر تولید می شود. اگر پلکسی را بیش از اندازه خم کنید می شکند ، درواقع ورق پلکسی گلاس نرم نیست و قابلیت لوله کردن ندارد.

پلکسی گلاس تحت فشار خرد می شود اما تکه های شکسته شده پلکسی به اندازه شیشه خطرناک نیستند و می توان گفت یکی از مزیت های این محصول می باشد.

این نوع ورق ها  دارای 2 مدل روکش هستند که معمولا از نوع روکش کاغذی این محصول به دلیل جلوگیری از خراشیدگی  و خط و خش روی سطح ورق ها طرفدار بیشتری دارند. بنابراین نگرانی بابت آسیب دیدگی و خراشیدگی هنگام حمل و نقل و جابجایی نداشته باشید.

کاربردهای ورق پلکسی گلاس چیست؟

از ورق پلکسی اغلب برای ساخت محصولات کاربردی و تزئینی استفاده می شود، شناخته شده ترین کاربرد ورق پلکسی گلاس ساخت انواع حروف برجسته برای تابلو های مغازه هاست، نوشته ها توسط لیزر بر روی ورق پلکسی بریده شده و برای ساخت انواع حروف برجسته استفاده می شود.

کاربردهای دیگر ورق پلکسی گلاس چیست؟

 • ساخت حروف برجسته برای تابلوی مغازه ها
 • ساخت انواع تابلوی راهنما
 • باکس های شیشه ای
 • استندهای اداری

 و محصولات کاربردی و تزئینی می باشد. تنها با یکم خلاقیت می توان محصولات تزئینی زیادی را با دستگاه لیزری طراحی و تولید کرد، اما قبل از تولید بهتر است که انواع ورق پلکسی گلاس را بیشتر بشناسیم.

ورق_آکریلیک

ورق پلکسی گلاس در 4نوع تولید می شود:

 • پلکسی گلاس رنگی
 • پلکسی گلاس شفاف
 • پلکسی گلاس ترانسپارنت
 • پلکسی گلاس آینه ای

 

ابعاد استاندارد ورق پلکسی گلاس 122در183 سانتی متر است، که این ابعاد با نام ورق کامل شناخته می شود. اما در اکثر فروشگاه ها و خرده فروش ها در بازار برای راحتی مشتریان خود ابعاد کوچکتر از ورق کامل هم موجود دارند. ابعادی مثل 122در 91 که به آن نیم ورق گفته می شود و 122 در 61 که به آن یک سوم ورق گفته می شود و ابعاد 61 در 61 که به آن یک ششم ورق گفته می شود.

ضخامت های ورق پلکسی گلاس

به طور کلی ورق پلکسی گلاس شرکت پلیمر طلایی یزد از ضخامت 2 میل الی 20 میل تولید می شود، قیمت ورق های پلکسی گلاس هم با توجه به ابعاد و ضخامت تعیین می شود. یعنی هرچقدر ابعاد و ضخامت بیشتر باشد به همان نسبت قیمت هم افزایش پیدا می کند.

 

راه های برش ورق پلکسی گلاس چیست؟

 • بهترین و تمیز ترین روش برش پلکسی گلاس برش لیزری می باشد، طرح آماده شده در نرم افزار توسط دستگاه برش لیزری با دقت و سرعت زیادی روی ورق پلکسی برش داده می شود.
 • روش بعدی برش دستی ورق پلکسی گلاس می باشد ، برای این نوع برش به تیغ مخصوصی بنام کاتر طلق بر نیاز داریم ، به این صورت که وقتی چندبار این تیغ رو روی سطح پلکسی می کشیم ، از سطح ورق براده برداری می کند. حالا فقط با فشار دست کافیست تا پلکسی به دوقسمت تقسیم شود.

 از این روش فقط برای قطعه قطقه کردن ورق و برش های صاف استفاده می شود، این یعنی برش های منحنی را با کاتر طلق بر نمی توان انجام داد.

روش های تمیز کردن پلکسی گلاس کدامند؟

بهترین روش تمیز کردن ورق های پلکسی گلاس استفاده از شوینده های الکلی مثل شیشه پاک کن می باشد. این کار باید توسط دستمال نرم پنبه ای و به آرامی انجام شود تا سطح ورق دچار خط خش نشود. بجز شیشه پاک کن از متانل و الکل هم می توانید استفاده کنید ولی توصیه می کنیم از حلال هایی نظیر بنزین و تینر استفاده نکنید ، چرا که باعث کدر شدن و مات شدن سطح پلکسی می شود.

شسشتشوی ورق پلکسی گلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 12 =

تماس با ما

با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. ما تلاش می کنیم در 24 روز در روزهای کاری به تمام سوالات پاسخ دهیم.

  X